Türkiye Cumhuriyeti

Zürih Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Değerli vatandaşlarımız, Türk toplumunun değerli mensupları, Başkonsolosluğumuzun internet sayfasının değerli ziyaretçileri,

Türkiye ve İsviçre arasında tarihe dayalı köklü ilişkiler Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından, 
1925 yılında iki ülke arasında imzalanmış olan “Dostluk Anlaşması” çerçevesinde devam etmektedir.

Zürih Başkonsolosluğumuz 2 Şubat 1944 yılında açılmıştır.

26 Kantondan oluşan İsviçre’de, Başkonsolosluğumuz görev bölgesi halen, Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Land, Basel-Stadt, Glarus, Graubünden, Luzern, Schaffhausen, Schwyz, St. Gallen, Thurgau, Zug ve Zürih’ten müteşekkildir. Ayrıca, Liechtenstein’daki vatandaşlarımızın konsolosluk işlemleri de Başkonsolosluğumuzda yürütülmektedir.

Başkonsolosluğumuza bağlı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğimiz ve Kültür ve Tanıtma Ataşeliğimiz de faaliyet göstermektedir.

Büyük bir onurla üstlendiğim Türkiye Cumhuriyeti Zürih Başkonsolosluğu görevim süresince sizlere daha etkin, verimli ve kapsayıcı hizmet verme gayretimizi tüm birimlerimizle birlikte sürdüreceğiz. Geçmişte mezkur faaliyet ve çalışmalarımıza tam destek ve katkı sağladığınızı memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum. Bu desteğin devam edeceğine inanıyorum. Sizlerin katkıları ve önerileri bizim için yönlendirici olacaktır.

İçten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Asiye Nurcan İpekçi
Birinci Sınıf Başkonsolos